İnsan ve Değer Hareketi Genel Merkez Açılış Töreni

İnsan ve Değer Hareketi Genel Merkezi İstanbul’da açıldı.

İnsan ve Değer Hareketi Genel Merkezi İstanbul Fatih’te açıldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlanan açılış programına Ramazan Kayan’ın selamlama konuşmasıyla başladı.

Açılış törenine, İnsani Değer Hareketi Genel Başkanı Zekeriya Şengöz, Pakistan Dayanışma Platformu Başkanı Dr. Nedim Çavdari, Türkistan-Der Başkanı Burhan Kavuncu, Anesiad Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Alay, Medeniyet Vakfı Başkanı Kazım Sağlam, Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Ali Öner, Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya, Mavera Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Koca, Namaz Gönüllüleri Platformu’ndan Ahmet Bulut ve Abdullah Yıldız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Av. İsmail Ergüneş, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ile diğer birçok sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de selamlama konuşmalarını yaptığı açılış törenine Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen çok sayıda kişi katıldı.

Açılış törenine katılanlara hitaben konuşmalarını gerçekleştiren İnsan ve Değer Hareketi Genel Başkanı Zekeriya Şengöz, “45 yıllık mücadele serencamımızda zorluluklar, sıkıntılar ve elbette problemler yaşadık. Ancak bütün sorun ve problemlerimizi ortak akılla ve istişare zeminlerimizde Allah’ın inayetiyle çözmeyi başarabildik. Bu kutlu mücadeleyi bu coğrafyalarda hep birlikte omuz omuza vererek başlattık ve büyüttük. Bu hareket; dün kıt imkanlarla zor şartlarda bu coğrafyanın dört bir yanında neredeyse tüm üniversitelerde gençlik çalışmaları başlatmış ve tüm okullarda gündem belirleyen bir gençlik yetiştirmiştik. Bugün de İnsan ve Değer Hareketi bu çalışmayı yapabilecek tecrübeye ve imkana daha fazla sahiptir.” şeklinde konuştu.

“45 yıllık mücadelemizin her aşamasında ciddi tecrübeler edindik”

Sürekli kendisini yenileyerek, kimseyi ötekileştirmeyen, ülkenin ve dünyanın sorunları kayıtsız kalmadan umut olmaya devam edeceklerini belirten Şengöz, “Bu mücadele azmi ile sürekli kendisini yenileyerek, çağın ruhuna uygun, şeffaf, kimseyi ötekileştirmeyen kuşatıcı bir mücadele anlayışı ile ülkemizin ve dünyanın sorun ve problemlerine bigane kalmadan bu topraklarda umut olmaya devam edeceğiz inşallah. 45 yıllık mücadelemizin her aşamasında ciddi tecrübeler edindik. Ülkemizin geçmiş siyasi atmosferinin bizlere dayattığı farklı koşullarda bile bu inancı açık, şeffaf ve Müslüman kimliğimizle her aşamada gizlemeden davet ve tebliği ihmal etmedik. dedi.

“İnsanın haysiyet ve onuru, kanı, malı canı ve namusu bizim için kutsaldır”

Genç nesillerle birlikte mücadele etmek istediklerini, ehliyet ve liyakat sahibi gençlerin ortaya çıkmasına yönelik adımlar attıklarını vurgulayan Şengöz, “Yüreğimizi genç nesillerimize açtık. Onlarla beraber düşünmeyi ve birlikte mücadele etme yollarını aradık. Tüm gençliği kuşatacak şahsiyet sahibi bir Müslüman gençliğin oluşumuna ve bu oluşumu omuzlayacak ehliyet ve liyakat sahibi, lider gençlik kadrolarının ortaya çıkmasına yönelik adımlar dünden bugüne hiç bir zaman gündemimizden düşürmedik. Çalışmalarımızın ve mücadelemizin ana konusu insandır, insanın kemale ulaşmasının yolu değerlerimizdir, değerlerimizin insanlık adına adalet ve medeniyete dönüşmesi ise İslami hareketle mümkündür. Mücadele anlayışımızda insan esastır asıldır. İnsanın haysiyet ve onuru, kanı, malı canı ve namusu bizim için kutsaldır” şeklinde konuştu.

İnsanlığın onurunu, ayağa kaldırmanın ancak islamla mümkün olacağını, ahrette hakkın rızasına mazhar olmuş bir kul olmak için çok çaba sarf edeceklerini belirten Şengöz, “İnsanlığın kirlenmiş onurunu ve kişiliğini dün olduğu gibi bugün de ayağa kaldırmak, saygın hale getirmek ancak İslam ile mümkündür. Fakat İslami temsil eden Müslümanlar bunu gerçekleştirmekten şu an için yetersizdirler. İşte bizim çabalarımızın sebeplerinden biride bu acziyeti bertaraf etmeye katkı sunmaktır. Bizler insanın yeryüzünü, ifsat edenlere karşı ıslahı, zulme karşı adaleti, yıkıma karşı imarı, kötüye karşı iyiliği çoğaltmak için çaba sarf eden, bedenin, amelin, nefsin ve zihnin terbiyesi ile dünyada iyi güzel ve hayırlı bir insan.” dedi.

Şengöz, dünyadaki gücün ahlaktan yoksun olduğunda zulme dönüşeceğini vurgulayarak, “Dünyada elde edilen güç ahlaktan yoksun olursa şiddete ve zulme dönüşür. Dünyaya ve insanlığa zarar verir. Bunun için gücün ahlaktan bağımsız gelişmesini arzulamayız. Güçle beraber ortaya çıkması muhtemel olan kibir ve enaniyetin üstenci bir yaklaşımın karşısında ahlak gereği tevazu ve isarı kuşanacağız. Mücadelemiz her türlü şiddet ve taassuptan uzak, aile merkezli, kadını, erkeği, genci ve çocuğu ile açık şeffaf ve kendi yerel dinamiklerinden beslenen bir mücadeledir. Mücadelemiz lider ve şahıs merkezli değil istişare ve ortak akılla yürütülen bir mücadeledir” şeklinde konuştu.

“Umut etmek cesaret etmektir”

Yanlış giden şeylerin değişebileceğine, dünyayı ve ülkeyi bulunduğundan güzel bırakmak için umut ettiklerini belirten Şengöz, “Umut etmek cesaret etmektir, yanlış giden bir şeylerin değişebileceğine dünyayı ve ülkemizi bulduğumuzdan daha güzel bırakabileceğimize duyduğumuz inançtır. Her birimiz elimizi taşın altına koyduğumuz gün iyileşmenin başlandığı gün olacaktır. Umudun dilini konuşarak, insanlık için bir muştu olmak en büyük sorumluluğumuzdur. İnsanın ufkunun karartıldığı, ruhunun örselendiği bu zamanlarda insan ve değer hareketi olarak yeniden Tevhid, Adalet ve Özgürlük diyoruz. 45 yıllık mücadelemizin bu aşamasını İnsan ve Değer Hareketi ismiyle sürdüreceğiz. Yoğun istişareler ve müzakereler neticesinde kararlaştırılan bu aşamanın ülkemize ve dünyaya hayırlar getirmesini yüce mevladan niyaz ediyor. Mücadeleniz daim ve bereketli olsun” ifadeleri ile konuşmalarına son verdi.

Siyer Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım hocanın duasının ardından kesilen kurdeleyle birlikte İstanbul Fatih’teki İnsan ve Değer Hareketi Genel Merkezi faaliyetlerine başlamış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir